понеделник, јануари 22, 2007

Dag Nasty


Dag Nasty почнуваат да свират некаде во 1985 година и е бенд кој е составен од поранешни членови на бендови како Minor Threat и Bloody Mannequin Orchestra. Низ годините во нивната постава се менуваат 3(тројца) различни пејачи, 2(двајца) басисти и 3(тројца) тапанари во само 4 години постоење на бенд-от. Самите Dag Nasty пак имаат оставено огромен печат на "андерграунд" музиката преставувајќи го мелодичниот хардкор на светот на нивен својствен начин во средина на 80-те. Иако групата беше повеќе прифатена поради нивниот полесен звук, Dag Nasty никогаш не ја загубија оштрата ивица на хардкорот.Концептот на бендот доаѓа од поранешниот член на Minor Threat и Meatmen, гитаристата Brian Baker и поранешниот фронтмен на DYS, Dave Smalley. Dag Nasty го снимаат својот прв албум "Can I Say" (1986) заедно со D.C.-punk гуру-то Ian MacKaye кој помага во неговата продукција.

"Wig Out at Denko's" е нивниот втор албум каде што имаат нов пејач Peter Cortner, кој додава поп елементи во звукот на бендот. По овој албум Dag Nasty го менуваат Dischord и почнуваат да издаваат за Giant, каде го издаваат и последниот во тоа време наречен "Field Day" кој во својата музичка подлога уште повеќе забегува од нивниот оригинален звук.После овој албум Dag Nasty се распаѓаат и секој од членовите основаат свој музички проект. Dag Nasty се составуваат пак во 1992 година со изворниот вокал Dave Smalley и го издаваат "Four on the Floor" за потребите на растечката светска панк сцена. После кратка пауза извонредно мелодичниот бенд Dag Nasty пак ни се враќа со нивниот албум "Minority of One" кој е издаден за Revelation Records.

Наздравје!!!

flipout

Етикети:

2 Comments:

At 2:36 претпладне, Anonymous Анонимен rece...

Zakon se dag nasty ej. u kurac ejjj :) pozdravinela

 
At 2:44 попладне, Blogger flip rece...

Mnogu se dobri :)

 

Објави коментар

<< Home

недела, јануари 21, 2007

The "OldSchool "

Weeeelllllll......
Како што ни тргна зимава со грипчиња, настинки, 15-20 степени, уф, уф. Снег ни на повидок а омилената заебанција на локалното ридче со другарите ќе почека на малку по-бели времиња...Но неможе да се пожалиме дека е ладно за возење скејт, нели, така да може да се излезе и да се размрда психата малку со кое трикче овде, онде :)

Него, налетав на една многу добра страничка каде може да се симнат најдобрите парчиња од разни скејт видеа кои хараа во 90-тите. На http://bobshirt.com/ ќе дознаете и ќе видите се што помладите го пропуштиле а постарите заборавиле да го гледаат. Pepe Martinez, Roby McKinley, Guy Mariano, Ronnie Bertino, Pat Brennen....лелелелеле...:)


Enjoy!

flipout

Етикети:

сабота, јануари 13, 2007

News!

Darrell Stanton ги напушта Plan B Skateboards и премина за Element!!! Додека на негово место во Plan B доаѓа Ryan Sheckler!!! Какви тимови се само ова..........
www.elementskateboards.com
/ www.planbskateboarding.comPero
live to skate-skate to live

Етикети:

1 Comments:

At 2:43 претпладне, Blogger Doktorica rece...

Ne znam kakvi timovi se toa... no znam da si skejter so zapreastuvacka LEPOTA! Gen e toa, nema beganje. Pozdrav. P.S. Sorry za neadekvatniot komentar.

 

Објави коментар

<< Home

вторник, јануари 09, 2007

PEENUTSTEAM Trailer

Епа вака, PEENUTSTEAM направија Trailer за нивното видео кое планираат да излезе негде на крај на ова лето. Тоа што го видов на траилеров ми се допадна, ептен го фураат филмот, и потврдуваат дека возењето скирол е пред се забава и дружење!!! Браво PEENUTS продолжете така!!! За тие што сакаат да го погледнат траилерот еве ви го линкот: http://peenutsskate.saveitfree.com/videos/peenuts_trailer.wmv а би ви препорачал да го погледнете и нивниот web site: www.peenutsteam.co.nr

Поздрав!


Pero live to skate- skate to live

Етикети:

3 Comments:

At 10:19 попладне, Blogger flip rece...

И мене ми се свиѓа трејлерот и можам да кажам само напред, така се гради добра скејт сцена :)

 
At 6:05 попладне, Anonymous Анонимен rece...

fala za podrskata mate,pero se nadevam deka videovo ke ispadne mnogu podobro od trailerov.sega za sega pabotive stojat na dobra strana da se nadevame deka ke ostane taka.pozdrav Peenuts-Lisec
www.peenutsteam.co.nr

 
At 5:30 попладне, Anonymous Анонимен rece...

Good words.

 

Објави коментар

<< Home

недела, јануари 07, 2007

Sequence

Василе / Nosegrind / Кеј

Поздрав до сите во новата 2007 година а воедно и ќе искористам прилика да ви ги честитам празниците, и само да ви посакам многу, многу, многу возење скејт. Морам да ви признаам ме уморија по малку, што од неспиење, па петарди, ракети, бомбички, па салати, па месо ова-она, грицкај, потпивни, итн., Прошлата година имаше одлично возење, супер нови спотови, контести...и ja посакувам оваа година со уште повеќе SKATE!!! Во Новата година за почеток ќе се освежиме со една секвенца од Василе "Sofija Represent".

flip out

Етикети:

4 Comments:

At 2:00 претпладне, Anonymous Анонимен rece...

zakon!

 
At 2:55 попладне, Anonymous Анонимен rece...

pa ajde neka vi e srekna i ispolneta godinava kako sto bese i minatata mnogu trikovi picki i pari,a naj vazno drugari pa moze i zdravje.pozdrav od sofija

 
At 3:23 попладне, Blogger flip rece...

yeah!

 
At 5:27 попладне, Blogger pero rece...

vasilieeeeeeee, vasilieeeeeeee

 

Објави коментар

<< Home