понеделник, октомври 30, 2006

Black Label - Back in Black


Предходните Black Label, видеа Label Kills и Black Out не ми беа нешто посебно, па така и од ново Back in Black не очекував нешто многу. Пак е направено видеово во панкерски стил, со многу пиење пива возење базени, али ова до сеа им е најбољи видео. Најверјатно зашто имаат многу нови возачи, кои растураат а тие се Anthony Shultz и Chris Troy. Сеа да не навлагам кој што прави, само ке кажам за Chris Troy зашо највише ми се свига од видеово. Типов е копиљ, вози лесно и има невероварен стил. Пука 15 скали со 360 flip, и од сите трикови се вади со 270 out! На крај на неговиот дел, на шипка праи big spin fs boardslide 270 out!!! Ихххххх.... ова првпат го видов на видеово! Од другиве скејтери мозе да ги видите, Peter Watkins, Pat Rakerstraw, Chet Childress, Adam Alfaro, Kyle Leeper и неговото височество бившиот zero скејтер Matt Mumford!!! Очекував целиот дел да му биде со хандриали (као што сме навикнале да го глеаме на zero видеата), ама типов вози само pool! Изглеа остарел, али пак делот му е добар! Тоа е тоа глеј те го BACK IN BLACK!!!


PERO
LIVE TI SKATE -SKATE TO LIVE

Етикети:

1 Comments:

At 7:30 попладне, Blogger flip rece...

Видеово го гледав и мислам дека е добро all-around видео со скејтери што разараат и stret и pool и се...
Можда tricwise не се нај-технички ориентирани ама затоа...:)

 

Објави коментар

<< Home

недела, октомври 29, 2006

Grind Box

Виктор и банда пред некој ден донесоа нов Grind Box Отприлика 2м долг, 0.5м широк и е доста цврст и лесно лизга...РЕСПЕКТ за потрошениот труд и време за изработка на овој скејт елемент
, и надежи за понатамошна изработка на нови елементи oд скопската скејт мафиа...
Виктор [5-0]

flip out.

Етикети:

1 Comments:

At 9:37 попладне, Blogger pero rece...

da da bravo za viktor , box-ot kako lizga, spie!

 

Објави коментар

<< Home

четврток, октомври 26, 2006

WHAT THE FUCK??? (Revisited)

-петок, септември 15, 2006
[Quote]
Приметувам у последно време скејт сценава малце умре. На кеј многу стана монотоно, онака нема жар, нема дремење до касно као порано, немa заебанции, го нема истото дружење.
Онака некако се сите поделени, ги нема постариве фаци, некако е тапа атмосфера. Незнам.... може и грешам, баш сакам да остави некој коментар да видам дали само ја така се чувствувам??!!??
pero live to skate, skate to live

[quote] Реф.: http://skirol.blogspot.com/2006/09/what-fuck.html

Темава што одлично ја постави Перо и ни ги размрда мозоциите малце, мислам дека не ја обработивме целосно, многу прашања останаа неодговорени, „пошто сме мала сцена не би било убаво да се крие нешто што треба јавно да се каже...“ На крајот не откривме што е проблемот. Само се утешивме дека ќе биде подобро. Како и да е, тоа зависи од сите нас.

Јас во постов сакам искрено да го кажам мојот став и мислење кои се последица на подолгорочно посматрање на сцената, ставовите и меѓусебните односи на луѓето кои ја прават. Па кој како ги свати тоа е негова работа.

Значи зошто во последно време сцената е тапа и заебана, луѓето се поделени, не како порано, многу полека се развива?.?..

Затоа што има скејтери кои сите знаеме кои се, а и самите они, за кои триковите се поважни од луѓето што ги прават, за кои е поважно да се биде подобар скејтер отколку подобар другар. За кои е најважно да се биде најдобар и да се гази све живо пред себе за да се стигне до врвот. Зашто има љубомора кога другиот ќе направи подобар трик. Има серење, навредливо заебавање и понижување на оние кои не се толку добри. Затоа што еден е позер за друг, другиот е шабан за некој трет, третиот незнам што за незнам кој, и така натака... И демек никој нетреба да се љути и да се навреди од таквите заебанции демек сите сме другари и се заебаваме меѓу себе. Ама поделбата на сцената покажува дека не е така. Затоа што се фура некој андерграунд филм, дека скејтбордингот е нешто повеќе, дека скејтерите се нешто повеќе од другите луѓе, дека го фатиле господ за муда со
тоа што ќе направат некој трик. А тие што највише се фураат на тој андерграунд се најголемите позери кои пазат што ќе облечат, која скејт фирма ќе ја носат на себе. А ја носат онаа фирма која највеќе им ги испрала мозоците со скејт-видеата кои секојдневно ги гледаат. Затоа што скејтбордингот не е само екстремен спорт. Затоа што постојат
прави скејтери и фејк скејтери. Затоа што се секогаш несфатени, секогаш некој им е крив за нешто и лути му се на цел свет. И затоа наоѓаат некој на кој ќе ја испукаат својата фрустрација и со тоа ќе си се чуствуваат подобро во себе. Ви изгледа познато ова од некаде? Јас неќам да сум дел од тој свет. И за мене скејтбордингот е начин на
живот, ама не таков каков што ми налага скејт индустријата, туку таков каков што сакам јас. Не викам дека и мене не ми е испран мозокот од тие влијанија, тешко е да останеш имун пошто се прејаки. И за мене скејтбордингот е нешто повеќе, но не толку повеќе за да забораам што е другарство и единствена цел да ми е да бидам најдобар. Затоа кога ќе излезеш да возиш следниот пат запрашај се дали е тоа заради видеото што си го гледал пред малце, или возиш за себе, заради дружбата или не е важно? Врвот е осамено место и од начинот на кој што си стигнал до таму зависи дали можеш да се вратиш назад и како. Нормално ако сакаш да имаш другари. Ако ти е убаво така осамен на врвот, седи си таму.


Сценава е таква каква што е затоа што скејтерите кои ја ствараат се такви. Порано на кеј имаше повеќе дружење затоа што повеќето од скејтерите што ја ствараа сцената беа океј односно добри, првенствено како луѓе, а после како скејтери. Не беше најважно кој е најдобар. И баш поради тоа негативните ставови и влијанија на поединци неможеа да ја растурат сцената. Сега очигледно е обратно.

Сега прашајте се пак, зошто сцената умре, нема жар, стана монотоно?

И јас имам неколку прашања до сите што ја ствараат скејт сцената во мк:

1. Што се деси со пискидс?

2. Зошто на скирол блогот не се објавуваат слики и не се пишува и за оние скејтери кои не се толку добри? Скирол е само за некоја „елита“ на скејтери? Не беше замислен така
на почетокот.


3. Зошто има скирол блог, пеенутс блог, лисиче блог..., а у 6 години колку што постои sk8mkd на никој (освен на Јоци) не му текна да помогне околу тој сајт кој не обединува сите? Зашто е дел од хмкд и не е андерграунд? Не викам дека не треба да има други сајтови за скејт. Дај боже да има што повеќе и на нив да се ангажираат што повеќе луѓе. Ама треба да соработуваме и да бидеме другари меѓу себе, а не гледам дека е така.

5. Ова поврзано со прашање број 2: Зошто за во скирол 3 се планира да има само 4-5 топ скејтери кои „заслужуваат“ да ги има? Скирол исто како и sk8mkd е почнат за сите скејтери кои сакаат да учествуваат во него без разлика кој колку добро вози, S.K.I.R.O.L е видео за скејт сцената во Македонија. Или само најдобрите 4-5 души ја прават сцената?

6. Зошто од кога почна да снима Мате, кога го викаме јас или Јоци Перо на снимање, доаѓа само кога Мате неможе да снима, и ни вика снимиките да му ги дадеме на Мате?

7. Зошто на скирол 2 не беше ставена Весела Продукција како продукција? Или ако веќе иде „NoName Produkcija" тогаш зошто Весела Продукција или XMKD Продукција не беа ставени како копродукции туку само xmkd.com беше ставен во „Помогнаа“ делот заедно со сите што ни со мал прст не мрднале за да постои тоа видео. Зошто кога му го пратив на мате логото XMKD Video он го избриша тоа "Video" и го стави само така XMKD па после требаше да му додаваме com за да личи на нешто? Пошто ако веќе се иде со продукции и тоа не е Весела Продукција која заедно ја почнавме, тогаш фер е да стојат двете продукции кои го створиле тоа видео заедно во копродукција. Значи не е битно дали ќе стои продукција или само ќе стојат имиња кој снимал кој монтирал или ништо нема да стои. Битно е ако уопште стои што е како е во видеото, тоа да биде како што е. Затоа што тоа сите сме во ова доброволно и вложуваме многу труд и време. И за снимање и за монтажа и за возење. Затоа што ни е мерак и тоа не треба да се злоупотребува.

8. Следниот скирол ќе го правиме заедно или ќе правиме две засебни скирол видеа?

9. Ќе има одговор на овие прашања или сепак сцената доволно пораснала за да има делба меѓу скејтерите или тоа е неизбежно и не треба да се замараме многу со тешки прашања него да си возиме и да си го пуштиме мозокот на перење?

Поздрав,
Марко

Етикети:

32 Comments:

At 12:25 претпладне, Blogger pero rece...

okolu toa so snimanjeto!!?? nema vrska toa deka ako ne snima mate, tokash ke ve viknam da snimame, nie sme sekoj den na kej, koj ke odje ke snimame, a toa deka kaj mate mi se snimkite, zaso ja taka sakam, zaso mate zivee odma kaj mene , i idam sekoj den , i mozam da vidam kao ke go izmontira, i plus isto mislenje imama gore dole za snimanje, a toa za novo video ako pravime da ima 4-5 skejteri , duri misla deka toa e mnogu, treba da ima 3-4, del so friends, ova go mislam za da izleze pokvalitetno, prime: slovencite site skejteri gi stavaat od slovenija na videoto???e sea jebi ga, nekoi ke go ima so pomal del, toa go msilam za da izleze pokvalitetno videoto, ja ne sum se rodil na skejt, sum vozel ko lud i sea sum stignal do nekoj stepen..... bash sakam da cujam drugo mislenje

 
At 1:04 претпладне, Blogger pero rece...

e, i use neso, bash zajtov nema nikava vrska so podelba, zatoa e blogov da moze koj saka da go poseti i da go napishe svoeto mislenje, i bash ja istoto go vikam za toa sho site se delat, zaso ne sme nie 150 skejteri pa da pravime timovi, nie sme 15 skejteri . ja ne sum u nikakov tim, i ne se zamaram so toa, so nikoj ne sum skaran i so site vozam!!!

 
At 2:41 претпладне, Blogger flip rece...

WOW!!!....Вака,
Марко, се е ок со твоите ставови и прашања, и тоа што сепак има "место" што вика Перо да се изнесат вакви мислења [што би одговорило едно прањање] е добро и ако можам би одговорил на некои кои се општи и некои кои ме засегаат...

За првиот дел од твојот пост не коментирам пошто си е твое мислење и како такво треба да се почитува и сакам да ги чујам ако е можно и другите кои се во можност да го изнесат своето, мој совет би бил да не се обраќа премногу внимание на небитни работи...Тоа што блогов почна да функционира и други мали блогови поврзани со скејт НЕ би требало да биде никаква пречка во понатамошното постоење на XMKD или било што друго нели? НЕМИСЛАМ дека е за било каква елита илити незнам што, сликите се тие кои стигам да ги напраам а и кога има полно луѓе несакаат сите да се сликаат, блогот беше замислен да функционира како нешто што не е опфатено со вакви размислувања, и мислам дека придонесуваме и вамо и тамо заедно,само мислам дека луѓето си наоѓаат свој начин да го искажат тоа што "со некој" или "на" друг начин неможат, и околу тоа никој нема и не треба да има контрола, а и интернет е слободен за секого нели![мање-више], со што оваа експанзија на web скејт мислам дека во најмала рака е позитивна и ако ништо друго, за оние од нас кои висат и бараат скејт од web како некоја форма на информирање мислам дека е сосема ок ствар...Јас лично секој ден ги проверувам и Xmkd и Лисиче и ова и она...
Понатамо, стварно не би сакал да навлегувам во тоа Што е Скејт- Индустрија-Лоши-Добри-Филмови- Фејк-Не-Фејк-Кој-Како-Колку-Возел-
Трикови-Облека-Ова-Она ствари пошто и сам а и сите мислам дека добро знаеме кој-што-како досега нели? Јас знам дека сите овие години сум возел за себе со себе и со сите скејтери и за тоа дружење со сите добри и лоши страни, а мислам дека и другите кои го чувствуваат скејт-от исто така... ПОНАТАМО, секогаш ќе постои се што ќе постои во овој свет на скејтбординг бидејќи имаме малку, скоро никаква контрола над тоа што е тренд или не, што е право а што криво...Но ДРУЖБАТА треба да остане, тука се согласувам со тебе, и би требало да бидеме многу посоединети него што е во моментов ситуацијата...Скирол 1,2 и 3 како што знаеш и сам е наш пре-ентузијастички проект кој од почетокот беше замислен како нешто што нема да биде комерцијално и ќе ја преставува моменталната сцена и возачи. Зашто толку се крева прашина околу тоа видео, па сакам-несакам да се снимам па незнам што, незнам..Околу нас сите земји и сите скејтери комерцијални и андерграунд се представуваат на тој начин кој е еден од најдобрите за заразување на помлада крв во скејт редовите, а понатамо за тоа кој заслужува а кој не да биде во видеото не би сакал стварно...Немаме опрема, немаме услови, ама пак тераме некако и тие што сакаат да учествуваат, ќе учествуваат, тие што несакаат well...Значи Весела Продукција и No Name Produkcija и Skirol и све е едно те исто само се мењаме и растеме и се зезаме пошто е наше и можеме со него да си правиме што сакаме. "Затоа што тоа сите сме во ова доброволно и вложуваме многу труд и време. И за снимање и за монтажа и за возење. Затоа што ни е мерак и тоа не треба да се злоупотребува".
Има и еден интересен момент со фаќање добри спонзори од видеото, па одење на турнеја, па ова-она, па помлади скејтери имаат поголеми можности понатамо, па контест некој добар, па...но со нашево моментално дружење ќе оди потешко, ама да не си зборам јас многу глупости и се надевам дека грешам..Скирол и понатамо оди заедно пошто никогаш не скршнал од тој пат којшто ТРЕБА да го изоди со сите заедно така да...
Незнам колку бев јасен во погорниве редови и се надевам дека никој не се навреди, истомисленици сме дека е добра тема за отварање, и конечно запирање на тие негативни текови во нашата мала сцена која последниве 15-тина години ме радуваше и ми го оформуваше животот на позитивен начин...Јас би рекол SKATEorDIE!!!

 
At 12:57 попладне, Blogger marko rece...

ете така, да се расприкажеме малце да видиме што како :) да знаеме на што сме. ставови нормално дека секогаш ќе постојат различни по различни теми важно да наоѓаме заеднички решенија. Да речеме за скирол мислам дека треба да си остане за сите скејтери зошто така го почнавме. А ако треба видео за да го покажуваме надвор, да напраиме друго видео... словенците ги ставаат само тие скејтери што возат за обсешн скејтшопот односно тамо во пендрек тимот што се. Ама тоа е друго, тоа е промотивно видео за фирма, скирол е друго, овде праиме видео за нас за скејтерите во македонија. Ако некој скејтшоп прави видео он си бира скејтери кои ги спонзорира. луѓето несакаат да се снимаат за скирол баш заради тоа. заради тоа што неправедно се поделија во скирол 2, некој со цел дел, некој онака... и автоматски се сведува на тоа скирол да биде видео само за најдобрите 3-4 души. Тогаш не ја прикажуваме сцената во мк, незначи дека ако има и скејтери што не возат толку добро дека нема да биде квалитетно.

одлични се блоговиве пошто имаат опција за коментари кои заради застарената технологија на хмкд сеуште ги нема но у план е да го напраам и тој сајт у пхп па да има и коментари и веб апдејтирање.

 
At 1:21 попладне, Blogger marko rece...

e da, mate ima i forum na xmkd kaj sto sekoj moze da si kaze sto saka a isto i da pusti nesto za na xmkd kako novost. i toa nikoj ne go kontrolira tuku se objavuva taka kako sto e prateno, bez razlika kakvo e mislenjeto nashe i dali se slozuvame so toa. i ako e nesto protiv xmkd... a kako sto kazav ke ima naskoro i direkno na posotovite na xmkd za komentari ostavanje kako sto e na plagijat i na blogovive.

i mislam deka tie raboti opfateni vo prviot del od postot ne se nebitni, mislam za mene i tebe moze se nebitni, ama za drugive bas tie raboti stvaraat problemi i podleba. kako na primer komentarot na riat deka stefan e pozer i slicno. bas i za toa ja iznesovme temava na muabet :)

 
At 5:23 попладне, Blogger flip rece...

Зошто мислиш дека ги нема сите скејтери во Скирол 2 незнам, ама видеото си е убаво поделено на 2 дела, еден каде што се по-добрите со цел дел а еден каде што се по-не-добрите со помало парче нели...Понатаму Јас лично го сретнав Стефан и му спомнав за тоа што кажакл риат, пошто се изреагира на некој начин нели, и он ми кажа дека го боли к.р за тоа што рекол риат а и Марко, стварно беше на смеење кажано го имам и на лента ако сакаш ќе ти го покажам, бевме доста луѓе тамо, така да мислам дека немаше ништо страшно во тоа...И дај малку да олабавиме со тоа кој е позер а кој не, имаме поубави нешта за муабет...

 
At 6:13 попладне, Blogger marko rece...

епа не поставувај прашања на интервју кој е позер ако не треба да се замараме со тоа.

за сите скејтери дека ги нема не викам за скирол 2, за скирол 3 (ако биде како што кажа перо).

 
At 8:02 попладне, Blogger dame rece...

abe marko ja rado bi pomagal so izvestuvane za nekoi novosti za xmkd samo so nikoj ne prasal za pomos

 
At 12:34 претпладне, Blogger pero rece...

ja vikam od taa gledna tocka da videoto bide po kvalitetno, ne vikam deka samo trojca ke ima, ako ima nekoj dobar trik a sigurno ke ima, normalno deka ke go ima vo videoto ztoa ima del kao friends ili slicno, ja mislam deka videoto ke bide pokvalitetno, ako gi stavame site skejter mozni shto vozat so svoj del kao ke izglea toa??? ako ima nekoj ide neka kaze, ne vikam deka ja sum u pravo, a toa sho ja se snimam mi e prvenstveno da si napraam kao sponzor me video, pa moze i tie snimki da se upotrebat i za novot video, sho sme uste daleku zatoa shto treba use mnogu snimanje, i treba da ideme nadvor kao na primer u sofija kaj vasile i slicno

 
At 1:14 попладне, Blogger marko rece...

даме, иаме објавено на неколку пати дека треба луѓе за новости што повише да има а и си стои таму линк на насловна „Испрати Новост“ и мислам дека се подразбира со самото тоа што има таков линк дека секој е добредојден да помогне.

а за снимање надвор треба да идеме и софија и блеград а и градовиве низ македонија ама некако тешко иде, неможеме да се органзираме до струмица или до битола да отидеме а не па негде подалеку. се отиде така групно во белград 2002 некаде и во бугарија еднаш на контест. се некако неможе да се погодиме временски, па не сите и имаат пари за да отидат за превоз и спиење и сл. а може и нема доволно воља за таа работа пошо ако стварно сакаме може да се отиде. ама место да се купи нови патики или нешто така треба тие пари да се дадат за да се отиде некаде. ај ќе видиме...

 
At 9:35 попладне, Blogger pero rece...

abe neznam zaso se zamarate so gluposti, koj e pozelen koj ne e pozelen, na sajtov se site pozelni,i zatoa e ovoj blog koj saka da napishe so saka, ako saka neka opcuje nekoj za toa e blogov, i ja ne gledam deka nekoj se deli od nesto ili ne se deli, od so mnogu se furate za toa koj kolku pravel vo scenata, koj ne pravel, zatoa se pustaat muabet ovie se vakvi se delat, ovie se takvi ne se delat, na kej sega e zakon, ima nov grind box, vremevo e extra, i site vozime zaedno i ne sme podeleni!?!!?!?!?

 
At 12:07 претпладне, Anonymous Анонимен rece...

морам да претерам за да сфатиш озбилно. се надевам се разбравме...
ќе се среди сцената, затоа и беше текстов да се размрдаме малце, да се случува нешто... :)
поздрав.

 
At 8:57 претпладне, Anonymous Анонимен rece...

абе перо, јасно е тоа, не сме од вчера.. ова е за подолг период муабетов. ете ти кажа дека било тапа. можеби баш заради ваквите отврени муабети се опраила работата. А за делењето не зборам само за на кеј. него еве и на интернет, ај може на другиве блогови тешко им е да искомуницираат не се знаеме добро и сл. ама конкретно со тебе и со мате сме другари со години, знаеме што е како е и се тоа.. и сум ве викал да помогнете на хмкд, да објавуваме слики, стории, рецензии на видеа, да го искажете своето мислење... ама некако не сте заинтересирани. и мислев дека не ве интересира тоа или немате време зашто поважно ти е например да возиш скејт него да губиш време на некој сајт на интернет.. ама со отварањево на блогов се покажа дека не е така. значи има нешто што ви смета на хмкд. дали е тоа зашто не ви се допаѓа концептот нешто, имате нешто против мене или што е? зошто истово што го правите на блогов не го правите на хмкд? тоа ме интересира. мислам не прајте филм дека е заради тоа што хмкд не е само за скејтбординг, зошто скејтбордингот не е само екстрмен спорт и слични муабети. затоа и се оделени во посебни портали. се знаеме одамана и не ми штима тоа некако. значи нај другарски отворено и јавно ве прашувам што е работата? Мислам дека е јасно сега и нема да замарам више. Дали ќе одговорите тоа е ваша работа.
Поздрав.

 
At 4:35 попладне, Blogger pero rece...

ej marko zaso taka gi svakas rabotite, zaso da iamame protiv xmkd neso??? plus i ti si kontributor na sajtov, ne deka nie sea ke praime za xmkd da ne postoi??? ja kolku so znam iam pisuvano i za xmkd mnogu raboti, ali sea so mate napravivme vakov blog bash onaka pankerski da moze koj sho saka da napishe, a xmkd mene iskreno mi e stanato kao oficijalna stranica za extremni sportovi i sekakvi gluposti ima sho nemaat vrska so sk8, toa e moe mislenje ne vikam deka e losho toa i deka ne treba da postoi xmkd, i mislam deka treba da ima i vakva stranica samo za sk8 , kao gledano od po pankerska perspektiva i kao nacin na zivot i sve, a neznam zaso taka si zaklucil deka nie od ovoj blog, namerno praime za xmkd da ne bide popularen...neznam ne te svakam......

 
At 9:44 попладне, Anonymous Анонимен rece...

Kakvi gluposti ima na xmkd so nemaat vrska so sk8? Pa ne e samo za sk8 sajtot neli... inace ne e poentata zaso go praite vie ovoj blog za xmkd da ne bide popularen tuku kao so pisa marko zaso imate nesto protiv xmkd (posto taka izgleda) a i kako sto gledam marko ste go trgnale od contributors...

 
At 1:24 претпладне, Blogger pero rece...

pa ima zaso e sajtot za extremni sportovi, ne e samo za sk8. sekoj si go ima svateno razlicno skejtboardingot...i toa e toa... i kraj nema vishe karanja .....

 
At 2:02 попладне, Anonymous Анонимен rece...

да да хмкд е за екстремни спортови и има и дел глупости, а ск8мкд е само за скејтбродинг, исто панкерски и без глупости и е постар и од хмкд. али ај што викаш доста више да не се замараме со такви работи и трошиме време него да се насочиме сите кон по позитивни и конструктивни дела и муабети... :)

 
At 4:32 попладне, Blogger pero rece...

da da, sekoj si ima svoe pravo, i sekoj razlicno si go svaka skejtboardingot, nie i taka sme edvaj 15 sekjteri i use dad se delime i karame, nema potreba. united and strong as one together!

 
At 12:36 претпладне, Blogger flip rece...

Јоци, мислам дека никој нема против xmkd ништо, Марко е тргнат од contributors поради неконструктивни напади кон мене лично за кое со него ќе разговарам посебно. Би побарал да се тргнат работите од xmkd на блог-от (последните редови)во кои сум засегнат лично па ако и се извини, ондак бујрум има место за сите нели...Ок е муабетов ама ако до мене дошло да се разделува сцената или блог-чево, ондак незнам што да ви кажам...Сум за попозитивни работи додуше...Дефинитивно.

 
At 8:48 попладне, Anonymous Анонимен rece...

Го тргнав, нема потреба такви расправии да стојат за стално..

 
At 8:58 попладне, Anonymous Анонимен rece...

Мислењево за сценава долго време се мислев дали да го објавам, демек да не ја прикажуваме во лошо светло и сл.. ама сепак мислам дека најдобро е работите што ги мислиме да ги кажуваме отворено и директно и ќе биде многу боље.
А можеби работава е и што луѓето на кеј не се знаат многу едни со други.. таму се збираме да возиме и да се дружиме и тоа е тоа.

 
At 9:14 попладне, Anonymous Анонимен rece...

mate nema zasto da ti se izvinuvam. ne te navrediv so nisto.. te prasav toa sto me interesira. ako nekes javno da mi kazes ke mi kazes koa ke se vidime. ako sakas normalno. za contributor nema potreba da me stavas posto i taka edvaj naogam vreme za na xmkd da stavam po nesto novo.. a ovde bi gi staval istite raboti.. taka da ako vi se sviga neso slobdno posluzete se od xmkd. i ja moze ponekogas ke dzapnuvam po nesto od ovde ako e dozvoleno. toa e toa, pozdrav i se gledame. now go skate! :)

 
At 9:20 попладне, Anonymous Анонимен rece...

Идејата ми беше дека нема потреба силите да ги распрскуваме на повеќе сајтови коа може да се сконцетрираме на еден и тој да биде топ, со солидни и редовни апдејти секој ден и слично... ама јеби га, штом иаме толку различни гледишта тоа е тоа..

 
At 12:10 попладне, Blogger flip rece...

Пеер, се е ОК само не ме напаѓај лично, мислам дека xmkd си служи добро со оглед на неговата обемност, а и вакви мали спотчиња можат само да ни го збогатат искуството, така да ако сакаш ќе те вратам во contributors па ќе си делиме ствари и понатамо пошто ионака се работи за скејт...Паралелно може да работиме на подобрување на сцената, се согласуваш...? Нија че стисниме одвамо, вија че стисните одтамо, че флипниме нешо...и така...

 
At 1:39 попладне, Anonymous Анонимен rece...

deal. ama peer, na skirol 3 ako ne stais neso xmkd koprodukcija ili nesto slicno, ke te napagam i licno i personalno :) I daj vishe da se soglasime kako ke go terame i taka da tera... da ne menjame na sekoe novo izdanie. a konceptot ako taka vikate deka e bolje neka tera kako sto vika pero so del od 3-4 skejteri i + firends odnsono scene sto bese vo skirol2... ili pa moze i nekoj nov koncept da izmislime.. a za celata scena so mnogu skejteri ke praime bashka drugo video so joci... normalno sekoj sto saka e dobredojden i za vozenje i za snimanje i za montiranje... vozdra!

 
At 2:31 попладне, Blogger flip rece...

DEAL. :)

 
At 9:36 попладне, Anonymous Анонимен rece...

Kao prvo dostate so toa deka sk8-ot e pankerski! Rap rules! :)
Nema veze… nego za muabetov so go praite, malce kasno go vidov ali iam oldschool internet, jebi ga,!
Kao prvo za snimanjeto- ve nema nigde! Zborite deka ne treba da ima delenje na skirol i deka site treba da gi ima so del, a vamu marko sam kazuvas” koa go vikame pero za snimanje ne doaga”. Zs samo pero go vikate za snimanje? Zs se snimame samo koa vi odgovara vas. Ako ste se nafatile da snimate, snimajte. Zaso 100 pati sum vozel koa ne mi se vozelo samo za da snimam neso( a snimam zs sakam da si imam za mene koa ke prekinam da vozam da vidam so i kolku sum postignal) posto treba da ve moli covek da doete. Kao vtoro mate koa ja zema kamerata sam ne vikase da snimame i ne prai tenzija od tipot “aj imas use 2 pati treba da si idam” i slicno, pa da nemoes da mislis na vozenjeto, nego se zamara i sam ne tera da snimame, pa gi snima trikovite od poise agli, za videoto da bide dobro, poso posle toa ostanuva samo za nas! A toa za snimkite i ja sum da bidat kaj mate ili joci poso pocesto doagaat na vozenje i moze da praime muabet za kao da izglea videoto i kao da se montira.
A za toa deka se delat skejterite marko e u pravo poso site vozime u grupi od po 3-4 dusi i cello vreme e tapa. Mn. e bolje filmot koa ima poise dusi na vozenje, pa ima zaebancii, pa ke vidis od nekogo nekoj trik so ne ti teknalo da go probas… A sea primetuvam koa ke doeme na kej nekoi odma idat na dr mesto (znaat koi se) poso se skarani ili ne znam so e rabotata. Ja ne sum skaran so nikoj i so site sakam da vozam poso ne mi e bitno dali se podobri ili poslabi od mene. I mislam deka cello vreme ima nekoi glupi decki karanici so koi ne se postignuva nisto samo se zaebuva scenata.
Epa toa imav da go kazam, ako nekoj misli deka ne sum u pravo neka pise!
Ej, i ROLL FOREVER!!!
p.s. sea zboram po tel. so viktor i ve pozdrai i vika deka ste supaci:)

 
At 3:09 попладне, Blogger pero rece...

se soglasuvam so tebe potpolno!!!

 
At 3:03 попладне, Anonymous Анонимен rece...

Ile, rap shmap! :))) abe sto seres kopile edno, sum doagjal i sum snimal po celi veceri bez prestan. a i neznam sto se filmovite so delenjeto, neznam zaso karanje i bezvrska hc filmovi. toa e toa se gleame na kej. btw i viktor e supak:D

 
At 4:54 попладне, Blogger flip rece...

Ma, site sme supci :)
a ti Ile, Roll Forever Baby...

POZDRAV!!!

 
At 11:49 попладне, Blogger pero rece...

ile ti si cigan !! ahahaha

 
At 7:57 попладне, Anonymous Анонимен rece...

Pero suva pracko ke te skrsam na pola:))

 

Објави коментар

<< Home

недела, октомври 22, 2006

Фотки

Ни се наближува зима полека, ама сигурно некако...
Ќе биде опасно ладно, ни со јакна и ракавици неможеш да се загрееш...Досега се нема најдено ниедно затворено место каде ќе може да се вози без опструкција од природните елементи...Перо [Ollie]Виктор[Kickflip]

Сонот на многу претходни генерации скејтери, [затворен скејтпарк] наскоро би можел да се оформи во реалност [затворен простор] кој за почеток би бил супер простор кој може да расте и се развива [елементи] а посебно претходниов пост ми дава надеж за вожња преку целаta зима :) Мало потсетување на летово преку "будното" око на нашиот "фотограф"...Зифи [Kickflip]Рики [Heelflip]

Поздрав!!!

Етикети:

5 Comments:

At 5:35 попладне, Blogger pero rece...

fotkive se super, ama dreba street da slikame....., nego se sekavam koa gi ripavme tie kutiite rijad naprai parce, kakaov flip stepa, zakon!!

 
At 10:29 попладне, Blogger lisec rece...

od koga viktor pravi kickflip mislef samo heelflip puca

 
At 10:29 попладне, Blogger lisec rece...

:)
:)
:0

 
At 3:10 претпладне, Blogger Doktorica rece...

Pero e LEPOTAN i number one na skate scenata

 
At 6:06 попладне, Anonymous Анонимен rece...

hi, skirol.blogspot.com!
[url=http://viagrakaufen.fora.pl/] viagra online[/url] [url=http://viagrabestellen.fora.pl/] viagra [/url] [url=http://viagradeb.fora.pl/] viagra bestellen rezeptfrei[/url] [url=http://viagradea.fora.pl/] viagra kaufen rezeptfrei[/url] [url=http://viagradec.fora.pl/] viagra bestellen online[/url] [url=http://viagraded.fora.pl/] viagra rezeptfrei[/url]

 

Објави коментар

<< Home

сабота, октомври 21, 2006

INDOOR ЗА ВО ЗИМА!!!

Во населба лисиче има најден затворен простор со многу добар флет. Виктор и Мутер го имаат средено, така да треба да се иде да се провери тоа место. Малата шипка што беше на кеј ќе биде таму ставена. Вака супер звучи, ќе идеме да го провериме, ако е добро зимата таму ке се вoзи зашо надвор не се издржува од ладно!!! Кeep in touch!

pero
live to skate - skate to live

Етикети:

3 Comments:

At 6:29 попладне, Blogger dame rece...

YEA NOVO LISICE RULES
poveke za skejt scenata vo novo lisice na www.NLSK8Krew.blogspot.com

 
At 11:27 попладне, Blogger flip rece...

Богами едно индор место за во зима ке ни дојде ЕПТЕН Добро!!!!!
Мислам дека треба да се заложиме сите и да го опремиме местото.

 
At 2:33 попладне, Blogger marko rece...

само виткор спомна нешто го таксал некој маркет, тинекс изглеа тоа место, па да не го опремиме па да не избркаат за 2 месеци? Како и да е, додека трае ќе биде супер, а после ќе ги преместиме стварите пак на кеј :)

исто така во преговори сме за минирамп во кастро клубот да се направи. треба деновиве да го разгледаме просторот дали има можности да се смести, колкав да биде и сл. ако има идеме на втора фаза, барање спонзор за изградба пошто тоа ќе кошта бајаги да се напраи. значи не е уште ништо сигурно затоа не објавуваме ама има големи шанси да го биде...

а ако го биде и местото во лисиче, и минирампот, ќе биде интересна зимава!

 

Објави коментар

<< Home

понеделник, октомври 16, 2006

Game of Skate Резултати

Па ете се случи и Game of Skate кај нас на Кеј, се возеше на Flatground и на Box-чето, се појавија доста скејтери но само 10 од нив се согласија да се пријават ( незнам зашто другите не сакаа но...) Bytheway, испадна многу добро, имаше супер дружба, зезање, и падна добро возење... Би посакал вака да е секој ден на Кеј...Мислам дека на сите учесници и околни посматрачи им беше добро и фино си поминаа, и сите сме истомисленици со погорнава реченица... Учествуваа: Перо, Мате, Иле, Василе, Иво, Риат, Зифи, Пуци, Ана, Максим и две мали деца од кое едното се вика Гого а другото не му го запамтив името (sorry). Имаше интересни пресврти и добри трикчиња (Half-Cab FS Heelflip, 360 flip, BS и FS 180 Ollie преку 8-те на Кеј, Nollie Nosegrind, Fakie Pivot grind) и не беше се онака како што се очекуваше...По сето ова се издвоија Иле, Зифи и Риат во финалето, во кое сите тројца возеа и победи Риат (полуде од трикови праење...). Така да се на се беше одлично, организација не ни требаше и мислам дека си бевме доволни сами на себе овојпат...
Резултати од Game of Skate:

1. Риат
2. Зифи
3. Иле

Епа наздравје па може пак да се собереме наскоро!!!

Поздрав.

Етикети:

3 Comments:

At 4:28 попладне, Anonymous Анонимен rece...

pAk Li TePaL ToJ "GeRmAnEcOt" ???

 
At 5:02 попладне, Blogger pero rece...

extra beshe treba pocesto vakvi raboti da pravime, da se zaebavame , druzime megu nas imase puno skejteri, treba stalno taka da bide

 
At 1:07 претпладне, Blogger flip rece...

Yo!!!
Чек дис аут...
(сингинг)
скејтбординг ис нот а крајм...
скејтбординг ис нот а краaaајм...
лејтер...

 

Објави коментар

<< Home

четврток, октомври 12, 2006

Game of Skate

Вчера на Кеј беа доста од скејтерите и мислам дека се договоривме со сите со кои можевме да се договориме во моментот , да си го направиме Game of Skate-тот онака сами, по наше :) Треба да има 2 елементи на кои ќе можат да се прават трикови, Box-че, Шипка и нормално Flatland, за да има рамнотежа помеѓу по-добрите и не-толку-добрите скејтери :) Се надевам дека шипка ќе најдеме, а ако не здравје ондак...Награди нема да има, може да се договориме за пиво на пример или нешто друго...хехе. Така да во САБОТА на КЕЈ во 17.00h ќе си правиме Game of Skate...Можат да се пријават и учествуваат сите што сакаат и не-сакаат :)

Се гледаме!

Етикети:

7 Comments:

At 6:35 попладне, Blogger lisec rece...

Bravo be mate znaev deka ke se snajdete.pozdrav lisec

 
At 8:22 попладне, Blogger marko rece...

ej shit, ja sum na svadba u sabota... hebi ga, sledniot pat. ubavo da si pominete.

 
At 1:02 попладне, Blogger pero rece...

daj da se najde shipka.....

 
At 3:46 попладне, Blogger dame rece...

abe vo ramstor ima edna sipka otkacena e moze koa saka da se zeme samo ako ne ve vidat

 
At 2:57 претпладне, Blogger flip rece...

Добро Инфо.
Фала ти, сигурно ќе се разгледа :)

 
At 1:30 попладне, Blogger pero rece...

kolkava e sho kako???? ako takva zuta niska djabe.... nego vcera dobro beshe na kej se zezavme...

 
At 9:10 попладне, Blogger marko rece...

еј, што бидна како беше вчера? гејм оф скејт?

 

Објави коментар

<< Home

понеделник, октомври 09, 2006

Инфо

Мрачно, влажно, досадно.

Вака би ги опишал последниве неколку дена во Скопје. Врне ли врне, нејќе да престане.
Да не се скејт видеава незнам што би се правело...За да се подорасположиме , спремаме нови фотки од Риат, Перо и Зифи, а во меѓувреме се занимаваме со една идеја за организирање на "Game of SKATE" тука кај нас. Што е "Game of SKATE"? Значи, ништо големо, ништо надуено, ништо WOW, само скејтери, трикови и дружење, двајца по двајца, најдобриот трик победува, нешто како она "како првиот, така вториот", значи ништо слично со прав скејт контест...Би можело да има и некои награди за првите но тоа е под знак на прашање засега и зависи од општото мислење на скејтерите за комерцијализирање на оваа нашата игрица...Така да сакаме да ги инволвираме сите скејтери ЗАЕДНО да го сработиме "контестот", сакаме критики, мислења, предлози и се друго што ќе ви текне, за да си направиме еден интересен манифест кој би покажал дека сепак сме заедно и можеме да функционираме, а и би придонел малку да се подружиме...

Ајт.

Етикети:

12 Comments:

At 5:09 попладне, Blogger pero rece...

da vremevo e tape epten, valjda do vikendov ke se oprai pa da napraime eden kontest da pozaebavame moze ke ima nagrada nekoja od skejt shopvive.....

 
At 5:39 попладне, Blogger marko rece...

И ја сум за. За награди, ако се иде да не се комерцијализира, тоаш немора да има никакви спонзори, скејтшопови и сл.. може награди да бидат нешто гајба пиво, пита бурек, постер а2 формат или што ја знам.. има миљон такви ствари.. а ако се иде на комрецијаизација тоаш нема проблем да се најде спонзор некој скејтшоп и да дае пар патики, даска, облека и сл. Само ако се иде така ондак автоматски спонзорот сака да биде тоа промовирано, да има што повеќе луѓе одноно да се надуе и да биде WOW. Мене лично ми е сеедно дали ќе биде вака или така, важно да се дешава нешто и да се дружиме зезаме итн. Како ќе се одлучи така. Ајмо...

 
At 5:48 попладне, Blogger marko rece...

е да, и ако стварно сме сложни и сакаме самите да организираме гејм оф скејт без спонзори, значи да биде баш од скејтерите за скејтерите, за наградиве што ги спомнав погоре може и самите учесници секој да дае по незнам 100 денари и со тие пари да се земат наградите или па може и како парични средства да ги земат победниците. Да речеме има 15 души ако возат, да се соберат од секој по 100ден. тоа се 1500 ден.. и да има незнам 800ден. за прво место, 500 за второ и 200 за трето. Ама дали ќе сакаат така учесниците? И кој ќе биде судија јака му душа :)

 
At 5:54 попладне, Blogger marko rece...

е да уште нешто ми текна.. за да нема после овака онака моѓе и самите учесници да бидат судии.. значи 15 души = 15 судии и сите за секој посебно да даваат оценки од 1 до 10 па да победи тој со највеќе бодови накрај... на тој начин би требало да е ок.
е сеа незнам гејм оф скејт дали може вака со бодови да иде.. ако иде со елиминација тоа е друго. како идеше, праи трик еден и после следен трик праи тој што ќе го напраи или? не ми текнуе како идеше точно гејм оф скејт?

 
At 12:37 претпладне, Blogger pero rece...

abe glejte... treba da se dogovorime kako ke bide, zasho ima 2 tipa na game of skate, eden e na primer ja praam trick(kickflip primer) i sea bez razlika ako ne go zastanam, drugiot treba da go pravi istiot trik se dodeka ne se naprai, a ima i drug tip na game of skate, ja ako praam prv kickflip i ne go zastanam, toj drugiot ne treba da pravi isti trik po mene, zaso ne sum go zastanal nego moze on drug da dade, a dokolku sum go zastanal treba po mene istiot da go pravi.... e toa treba da se dogovorime po koj princip ke ide, a mislam deka voopshto ne treba sudii zasho se glea odma ili go praish trikot ili ne go pravish, samo treba nekoj da zapishe grupi od po dvajca, toa valjda so vlecenje ke se odredi koj so kogo ke se padne, i da pishuva koj ide dalje ma list, i nekam da bide mn komercijalno, nego vaka megu nas i nekoj sho razbral, ne ko kuznae sho da se deshava a moze da ima nagradi za da ti dade motiv, a poishe motiv od nova daska ili patiki nemoze nisho drugo da ti dade..... hehehehe aj ke se dogovorime, daj na kej da se najdeme denovive.....

 
At 5:58 попладне, Anonymous Анонимен rece...

zakon idea super mislenje mislam deka nema da vrne toj den pa ako prajme daj da prajme.:) pozdrav

 
At 10:21 попладне, Blogger Jonh Neo rece...

Hi flip, I want to introduce you to http://freearticle.name

 
At 11:47 попладне, Blogger flip rece...

Update:
работава со спонзори нема да оди ко што мислевме или НЕмислевме, така да сигурно треба да се случи она првото т.е. "и ако стварно сме сложни и сакаме самите да организираме гејм оф скејт без спонзори, значи да биде баш од скејтерите за скејтерите" што би рекол марко и треба да се собереме утре на Кеј пошто не се работи и да се договориме за датум и локацијаи да си направиме нешто интересно, едно дружење така...:)
Нели?

п.с. Марко, она со гајбите пиво не ти е лоша идеја за награда....мммм

 
At 11:48 попладне, Blogger Jonh Neo rece...

Hi flip, I want to introduce you to http://freearticle.name

 
At 6:31 попладне, Blogger peenuts-igor rece...

Mate gledam tuka i advertising ti pravat a,blokiraj mu IP adresa ke te zamara :-) se zezam pozdrav

 
At 10:01 претпладне, Anonymous Анонимен rece...

[size=72][color=red][url=http://www.go4you.net/go.php?sid=24]ENTER ON SOFTWARE PORTAL[/url][/color][/size]

[size=46][color=red][url=http://www.go4you.net/go.php?sid=24]DOWNLOAD SOFT![/url][/color][/size]

[img]http://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/4762671/2/istockphoto_4762671-software-box.jpg[/img]

[size=46][color=red][url=http://www.go4you.net/go.php?sid=24]OEM SOFTWARE[/url][/color][/size]

[size=72][color=red][url=http://www.go4you.net/go.php?sid=24]DOWNLOAD SOFTWARE[/url][/color][/size]

[size=72][b]Cheap TapBeafe software programm on Mac OS x[/b][/size]
[size=72][b]Load TapBeafe software programm to Windows[/b][/size]
[size=72][b]Online TapBeafe software on Mac OS[/b][/size]

http://www.google.com/

 
At 7:01 попладне, Anonymous Анонимен rece...

[size=72][color=red][url=http://www.go4you.net/go.php?sid=23]WEB SEARCH ENGINE![/url][/color][/size]

[size=48][color=red][url=http://www.go4you.net/go.php?sid=23]That? What? When?[/url][/color][/size]

[img]http://www.seo-sacramento.com/images/search-engine-optimisation.gif[/img]

[size=72][color=red][url=http://www.go4you.net/go.php?sid=23]WEB SEARCH ENGINE![/url][/color][/size]

[size=48][b][/b][/size]
[size=48][b][/b][/size]
[size=48][b][/b][/size][url=http://ubajdaabrame.yoyohost.com/yeape-how.html]how to paint motorcycle fairings[/url]
[url=http://katadasimone.freehostia.com/]how to hack membership - blog 1[/url]
[url=http://numanholostj.freehostia.com/369-the-song-what-is-life.html]how to camouflage paint your rifle[/url]
[url=http://salimafinov4.freehostia.com/blog-47-how.html]how to draw hot anime boys[/url]
[url=http://saalimaoznob.freehostia.com/blog-145-how.html]how to draw evil[/url]
[url=http://olivijakorni.freehostia.com/856-how-to-draw-an-electrical-print.html]how to tie swiss seat[/url]
[url=http://lindapodruzh.freehostia.com/yd-how.html]how to paint sand with acylics[/url]
[url=http://tatianastras.freehostia.com/]how to paint t shirts - blog 1[/url]
[url=http://ilhamkolobro.freehostia.com/wiki-what-is-fusion-art.html]how to cook stuffed mushrooms[/url]
[url=http://julianagogol.freehostia.com/wiki-20.html]how to draw black canary[/url]
[url=http://ridvanborovi.freehostia.com/468-how-to-draw-caricitures.html]how to tie a kaffiyeh[/url]
[url=http://ioanntuljako.freehostia.com/]how to cook a rump roast - blog 1[/url]
[url=http://bozhenajadov.freehostia.com/wiki-how-to-write-a-prose-portrait.html]how to write a fundraising letter[/url]
[url=http://ridapirozhko.freehostia.com/blog-75-how.html]how to draw site plans[/url]
[url=http://nadzhvadudin.freehostia.com/wiki-how-to-tie-an-oblong-scarf.html]corinthians what is love[/url]
[url=http://mahafishkov1.freehostia.com/aipmyz-how.html]how to draw sailor kakyuu[/url]
[url=http://dzhabirzhari.freehostia.com/]how to hack the game host - blog 1[/url]
[url=http://oskarmurzin4.freehostia.com/167-how-to-write-farsi-script.html]how to switch colors on paint[/url]
[url=http://astratatarni.freehostia.com/how-to-cook-indian-food.html]how to run a mini market[/url]
[url=http://simeonletugi.freehostia.com/wiki-57.html]how to write a good slogan[/url]
[url=http://mijasvinolup.freehostia.com/how-to-spell-costemers.html]how to draw byakugan[/url]
[url=http://lukjancherno.freehostia.com/rrxx-how.html]salary history how to write[/url]
[url=http://jadvigaevtih.freehostia.com/site-map.html]Sitemap[/url]
[url=http://salemkashiri.freehostia.com/blog-100-what.html]what is life of lcd tv[/url]
[url=http://jamhaushak31.freehostia.com/how-to-cook-puppies.html]how to draw sea animals[/url]
[url=http://alinajavorov.freehostia.com/815-how-to-draw-a-comet.html]what is the arc of life[/url]

 

Објави коментар

<< Home

понеделник, октомври 02, 2006

Riat Aziri Interview

Пред некој ден се собравме на Кеј како и секогаш и колективно му степавме едно мини интервју на Рики...

Скирол: Име и презиме?
Рики: Риат Азири.

Скирол: Од кога возиш скејт?
Рики: Едно 3 - 4 - 5 години.
[5-0 Grind на FunBox-от на Кеј]

Скирол: Шо па скејт?
Рики: Пааа, добро ми е кога возам скејт.

Скирол
: Каде почна да возиш и што мислиш за Скопје како место за возење?
Рики: Почнав да возам скејт во Германија и тамо бев спонзориран од Family Building.После некое време се преселив во Скопје и мислам дека градов е ОК за возење скејт.[360flip со поп на Bank-от на Кеј]


Скирол
: Што мислиш за Скопската скејт сцена?
Рики: Откако дојдов во Скопје запознав многу нови скејтери, со кои се возам и напредувам досега и мислам дека сцената е мала и не е како во Германија, но има луѓе што возат добро и живеат со скејтот, исто како во Германија :)[Croocked Grind Анимација хехе]

Скирол
: Што е позер?
Рики: Стефан Рајхл. (смеење)

Скирол: Каква музика слушаш?
Рики: Пааа, слушам највеќе панк рок хехе и... слушам и друга музика..нешо...

Скирол: Што ќе ни кажеш друго?
Рики: Незнам. Возете скејт нема боља работа од тоа...хехе
[Риат со уште една анимација на FunBox-от. 180 Трансфер]

И така со тие зборови Рики ме остави и се одбутка во топлата Скопска ноќ која како да беше створена за скејт...И така...Секаква поврзаност со ликовите од интервјуто не е случајна.Скирол не превзема никаква одговорност за поврзаност со истите, иначе ова горе е Melon Grab sирни задна нога.

(Леа) :)

Етикети:

11 Comments:

At 9:21 попладне, Blogger pero rece...

еј интервјуво е закон, а ова со рајхел се згазив од смеење ахахахахаха, нема везе сликата со гработ е многу добра!!!

 
At 12:27 попладне, Anonymous Анонимен rece...

Закон интервју, и ја се згазив од смеење на тоа со Рајхл хахах:))

 
At 3:09 попладне, Blogger peenuts-igor rece...

ја мислам дека би требало да го тргнете тоа со Рајхл зашо онака глупо е,навредливо пред се

 
At 3:37 попладне, Blogger flip rece...

Јас мислам дека треба да си остане текстот како што си го кажа Рики.
Тоа што го кажал не треба да навреди никого, поготово не Стефан...

 
At 8:04 попладне, Anonymous Анонимен rece...

nema smisla toa za stefan.inace vaka dobro e,samo ima mnogu pecatni greski

 
At 10:48 претпладне, Anonymous Анонимен rece...

kako i da e riat e siptar !!!kopile bedno
laze deka e germanec!

 
At 5:21 попладне, Blogger sussi rece...

kako i dae,,
riat e najbolje skater u mk...
sram da viee shto jadete vaka gomna!!!!
a neznaete deka ste site bugarci...
glumite ludilo
a vrska nemate od zivot!!!
riat e gordosta na mk a nikoj drug ne vozi kako riat!!!!!
a ti dame si picka poshto si glumil kako drugar sram da ti e!!!!
poz do site shto ne se hateri....#a do site drugi pushete mu go kurot na riat!!!!!!
poz.

 
At 8:20 попладне, Blogger Unknown rece...

greetings to all.
I would first like to thank the writers of this blog by sharing information, a few years ago I read a book called guanacaste costa rica in this book deal with questions like this one.

 
At 4:08 претпладне, Blogger Steve rece...

Hello .. firstly I would like to send greetings to all readers. After this, I recognize the content so interesting about this article. For me personally I liked all the information. I would like to know of cases like this more often. In my personal experience I might mention a book called Generic Viagra in this book that I mentioned have very interesting topics, and also you have much to do with the main theme of this article.

 
At 10:32 попладне, Blogger Unknown rece...

Haha

 
At 10:33 попладне, Blogger Unknown rece...

Fala Mnogu poz

 

Објави коментар

<< Home