петок, јули 18, 2008

Pannonian Challenge 9


Немора да објаснувам многу околу Pannonian Challenge мислам дека сите знаете за овој контест, од 21 до 24 август во Осијек ке се одржи. Планираме оваа година и ние да го посетиме, не е конкретно договорено, така да кој сака може да дојде, што повеке отидеме тоа подобро хех, ова е само информација како и да е на кеј поконкретно ке се договориме.
поздрав
Перо

Етикети:

7 Comments:

At 7:28 попладне, Blogger flip rece...

idemooo!!!!!

 
At 2:38 претпладне, Anonymous Анонимен rece...

ne bi bilo loso da ideme i da se iznavozime i sto uste ne,da se zdruzime tie nekolku dena so facite i odprilika da vidime kako funkcioniraat i organiziraat okolu takvi kontesti,pa mislam deka i nie sme sposobni da napravime slicna desavka koja ke moze i kaj nas tradicionalno da trae...iame podrska od skateshopovite (a zosto da ne) samo ke terba malce podobro da se organizirame....no do togas...go skate...

 
At 6:30 попладне, Blogger flip rece...

Odmah.

znachi, Klea ili bilo koj drug (slednovo e upateno do vas), LICHNITE RABOTI CHUVAJTE SI GI ZA SEBE!!! Blog-ov sluzi kako javen servis od opshta priroda, i bi ve zamolil da se odnesuvate konstruktivno i informativno, vprochem kako i site drugi useri.

od Administratorot.

 
At 6:53 попладне, Anonymous Анонимен rece...

mate digni raka! (majmuneee...) :)

 
At 1:36 претпладне, Blogger flip rece...

da ne se povtoruvame.
toa e negova lichna rabota.

 
At 12:16 попладне, Anonymous Анонимен rece...

ok izvini filip nema da se povtori da pisuvam za viktor...izvini uste ednas te izmaltretirav...

 
At 12:21 попладне, Blogger flip rece...

np :)
se drugo shto e konstruktivno i od skejt priroda, slobodno izrazi se, sakame da te sosolushame.

 

Објави коментар

<< Home

вторник, јули 08, 2008

Friends


Викендов беше супер за промена од Скопското скејт секодневие. Дојде на гости еден другар од Белград, Александар Марковиќ - Шмиргла, бевме на КБ и БТ, двата најдобри спотови во градов за скејт, се собра супер банда, одлична енергија... Се надевам дека ќе продолжиме сите со оваа позитива... Шмиргла го доживеа Скопје и неговата мала скејт сцена прекрасно, и обеќа дека ќе се врати по уште со неколку тимски скејтери... Епа поздрав Шмиргло и се гледаме наскоро :)

*клик на сликата за галерија


flip out

Етикети:

9 Comments:

At 8:21 попладне, Anonymous Анонимен rece...

niso posebno...osobeno blazo

 
At 1:20 претпладне, Anonymous Анонимен rece...

Dobri fotki, sefte objektiv :) Da se mnozat!

 
At 11:54 претпладне, Blogger flip rece...

thanks :)

 
At 4:10 попладне, Anonymous Анонимен rece...

extra e koga nekoj ke dojde od nadvor i ke ti ja unisti monotonijata,i jas mislam deka smirgla si pomina topovski na voznja i na druzba vo sk...go skate

 
At 12:58 претпладне, Anonymous Анонимен rece...

Pero brate jer znas da je tetka shevio mn jaku curu?

 
At 1:14 претпладне, Blogger pero rece...

toooooo tetka haha

 
At 6:36 попладне, Blogger flip rece...

ke ve zamolam odsega pa natamo, vashite lichni presmetki ostavete gi za pomedju vas, komentarite na blog-ov se za opshta upotreba...

od administratorot.

 
At 6:47 попладне, Anonymous Анонимен rece...

zaso so se desi?

 
At 8:09 попладне, Blogger flip rece...

imashe upateno raznorazno neprijatni imenki i zborovi od lichna priroda, pa morashe da se......intervenira :)

 

Објави коментар

<< Home

четврток, јули 03, 2008

Јес ит ис.


Пред некој ден провеа една негативна струја, еден лош глас низ етерот скопски, пријава за злоупотреба на јавно место и закана за кршење на DIY апарати за скејт, беемикс, ролери, кои биле бесправно поставени а воопшто на никој не му сметаа, на градскиот ни кеј. Покрај непостоење на урбана култура во градов, добар градски превоз, убави осветлени паркови и улици, и редици други работи од материјална и нематеријална природа (не би сакал да навлегувам во материја која несакам да ја запознаам), секако дека не би имало место за еден поинаков вид на социјализирање, каде младите сами се организираат и запознаваат преку еден вид на алтернативен спорт. Постоењето на едно вакво движење во градов кое има свои почетоци уште од касните 80-ти години, сведочи за една дружба, за една согласност која сепак е од повисок ранг и треба да се испочитува ако не поради урбаната привлечност и естетика на самиот спорт, тогаш поради тоа што опстанала низ цело ова време на промени и самоспознавање. Привлекува доста луѓе на градскиот кеј (од 2-70 години) кои доаѓаат да се опуштат со малку различност од ионака досадното и депресивно скопско секојдневие. Нејсе, луѓето што го живеат овој начин на живот, кои несакаа да ги видат тие евтини направи од железо и дрво кои ги радуваат и исполнуваат секојдневно со различност не само нив него и сите околни набљудувачи, млади луѓе кои доаѓаат поради поинаква идеја, УНИШТЕНИ од страна на градските органи, се собраа и си оддадоа почит едни на други со тоа што донираа за превоз на истите до тајна локација која не е достапна за горенаведениве. Така да...алтернативниот спорт опстојувал и ќе продолжи понатамо со и без скејтпаркови и елементи, со и без смешни обиди за јавни поени, итн. Се што е потребно е парче улица и желба...Лично, не се согласувам со одлуката на градот која како намерно сака да го искорени она што сите овие години успеа да се задржи во форма која е доволна за понатамошна еволуција за разлика од некои пред и пост транзициски собранија, одбори, младински агенции и штосене... Голем ПЛУС за скејтот и неговите поклоници, голем МИНУС за свеста и слухот на одговорните градски органи.

flip out

Етикети:

11 Comments:

At 5:26 попладне, Anonymous Анонимен rece...

ama so ni pisues brat vakvi postovi koga site go znaeme ova,no desrespect ali ne se muci za dzabe nikoj osven nas nema da go procita ova...taka da dzabe celo vreme se vrtime u krug...peace

 
At 6:52 попладне, Blogger flip rece...

izvini vaka, ama koj toa osven "nas" treba da go prochita? mene me izrevoltira i izraduva vo isto vreme skejt situacijata vo koja sme site, jas i ti, i si napishav, taka da ako imash neshto konstruktivno da dodadesh, dodadi ako ne, peace to you too.

p.s. voopshto ne se macham :)

 
At 10:17 попладне, Anonymous Анонимен rece...

Bravo filip! Cenam brat. Ocigledno premnogu ti e mladalachki duhot za povekjeto od 18-godishite dedovci vo gradov. Ti samo prodolzi si da go pravish toa shto te pravi srekjen bez nikakva potreba da go pozirash i reprezentirash svetlucavo. Ako ti se pishuelo ubao shto si si napishal. Cenam shto ne si dovolno "in" za da ja pratish skopskata chkartna sk8 scena, koj se sveduva na sezonsko cepanje i glumenje ludilo. Koga skejterite bi go pravele povekje toa shto vistinski im se pravi, bi nemalo tolku zamaranje, iako u toj sluchaj bi imalo duplo pomalce skejteri. Da ne odreduvashe sk8-ot status vo nashata potesna zaednica, mnogu od nas nemashe voopshto ni da go vozat, ama ocigledno nemaat kaj na drugo mesto, a deka neshto mnogu im se vozi chisto radi vozhnja, ne bi rekol, barem nema nikogash da me izlazhete mene. Pozdrav i do Miki istotaka, cenam shto ne doagjash na vozenje koa ne ti se vozi chisto samo da zamarash kao shto pravat povekjeto, nego koa ke doesh vozish i se druzish poshteno.

I've seen your worst and I've seen your best - Mike Judge

 
At 1:35 попладне, Blogger flip rece...

me inspirirashe vlatko...

"I USED TO THINK THE DAY WOULD NEVER COME
IT'S ON MY HEELS AND I'M RUNNING ON MY OWN
CAREREE DAYS, MAN I NEVER KNEW
THEY COULD CATCH ME AND STICK TO ME LIKE GLUE
IT WAS SO FUNNY, REMEMBER HOW WE LAUGHED
GROWING COLD, I CAN?T GET AWAY FROM THE PAST
IT GOES RIGHT FOR MY THROAT
IT CRUSHES ME, BUT I WON'T LET IT SHOW
IF I DO, YOU MIGHT SEE THAT I'M SCARED
I WANT TO RUN, BUT I JUST DON'T KNOW WHERE
ONCE AGAIN MY FISTS HIDE MY FEAR
EACH BLOW IS FOLLOWED BY A TEAR
IT WAS SO FUNNY, REMEMBER HOW WE LAUGHED
GROWING COLD, I CAN'T GET AWAY FROM THE PAST!
I CAN'T GET AWAY FROM ThE PAST!
CAN YOU HEAR ME? HEAR WHEN I SCREAM
YOU HEAR MY WORDS, BUT DO YOU KNOW WHAT I MEAN?
I'M TIRED, OF THE GAMES WE PLAY
I'M THROUGH FIGHTING, YOU'LL NEVER KNOW
WHAT I WANTED TO SAY"

mike judge :)

 
At 1:28 попладне, Anonymous Анонимен rece...

abe..postov si e ok..vo pravo si,nema dilema.ali..vo site ovie godini na milost i nemilost zakluchok e eden..skejt scenata funkcionira najdobro so zaednichki sili na tie shto se grizhat za nea...a ne na nekoj random agresivci ili iskompleksirani dedovci i babi kako sho kazha sam.
nie sme tie shto ja turkaat scenata tuka (momentalno) i mislam deka krajno vreme e da se izleze od celava mizerija i da se misli na popozitivni raboti,na primer kako bi bilo da se udri edna nenormalna voznja,da se soberat skejteri od cela MK,da ima druzhba....etc.
dosta beshe od depresija i strav - i Struga se deshavaat istite problemi,a sigurno i na zapad go ima istoto,barem se glea po deshavkite sekojdnevno sho se deshavaat megu skejteri i lokalna policija ili sl. X raboti sho samo ja pravat celata situacija pokompleksna.
jbg!shta je-tu je..ali... vreme e da se zhivee(skejt=zhivot)

 
At 1:32 попладне, Anonymous Анонимен rece...

& btw...Skateboarding Is Not A Crime...Yes,Its Not! :D

 
At 5:57 попладне, Anonymous Анонимен rece...

If only I
could put into words
the way I feel
telling myself
the situation's not real
lost, and sometimes
I feel I have no place to go
yet you're telling me it's wrong
to let my feelings show

I've lost my place to turn

I know I fucked it up
I turned away one too many times
suffering from an ego trip
that left me fucking blind
friends are telling me
the loneliness will go away
but the memories will be there
as long as the ink in my skin stays

I've lost my place to turn

I choose to stay away
because I want to keep control
my head is thinking straight
but my heart says EXPLODE
the thought of someone else
is much too much
and friendship means
you're just beyond my touch

 
At 6:18 попладне, Blogger pero rece...

vcera bese extra u zena, eden kup skejteri, super atmosvera, letaa trikovi

 
At 10:27 попладне, Blogger flip rece...

vchera mi beshe eden od podobrite denovi, site na kup, moite omileni faci :) luv ja

 
At 9:45 претпладне, Anonymous Анонимен rece...

оно што сам тражио, хвала

 
At 12:58 претпладне, Anonymous Анонимен rece...

Genial fill someone in on and this post helped me alot in my college assignement. Thank you as your information.

 

Објави коментар

<< Home