вторник, мај 26, 2009

éS Game of Skate

Викендов во Скопје на Кеј се одржа првиот гејм оф скејт, имаше доста такмичари, публика еден куп, супер собиранка и добра позитивна атмосфера. Поздрав до сите што дојдоа, учествуваа и дадоа подршка. На крај од денот победата ја однесе Перо, May the POP be with you :) клик на сликата за линк до галерија*

flip out

Етикети: ,

петок, мај 22, 2009

éS Game of Skate INFO

Етикети:

6 Comments:

At 10:07 попладне, Anonymous Анонимен rece...

ajde pero so sreka nek ti e:)! brao....

 
At 5:34 попладне, Anonymous Анонимен rece...

sliki ke ima?

 
At 4:21 попладне, Anonymous моглар rece...

јас како што видов победи едно помало дете. во право сум?

 
At 4:28 попладне, Blogger flip rece...

Da vo pravo si. Maloto dete se vika Pero. Pozdrav :)

 
At 9:42 попладне, Anonymous ZIKA rece...

MALO MALO AMA TEHNICARCE:)))))

 
At 6:25 претпладне, Anonymous madafaka rece...

haha nemoj ne me raduj!

 

Објави коментар

<< Home

среда, мај 06, 2009

éS Game of SKATE Македонија

Едно мало интро за почеток: Играта првпат ја играле Lance Mountain, Neil Blender и John Lucero во 1970, која подоцна била однесена на улица (street) во 1980-тите. Играта се базира на тоа што првиот скејтер пробува трик, ако го направи сите други скејтери што учествуваат треба да го направат. Кој не го направи добива буква С. Следната буква е К и така се додека не се испишат буквите С-К-А-Т-Е и тој скејтер што ги има сите излегува од играта. Кога ќе дојде ред на првиот скејтер пак, пробува трик, ако го направи целиот процес се повторува. Ако тој што пробува прв го промаши трикот, следниот скејтер си пробува негов трик. Ако го направи, следува горенаведениот процес итн. éS Game of SKATE турнирот има неколку правила кои беа креирани од тимот на éS во 2003: Кога се прави трикот треба да се слетува на сите 4 тркала одеднаш со двете нозе на даската. Сите други слетувања (прсти или пета допира земја, разни чудни покрети) се рачунаат за неважечки. Нема допирање на даската и земјата со раце пред и после трик. Значи трикот што се пробува треба да се направи најдобро што може.

Неофицијално, во Сабота, 23 Мај, во текот на целиот ден на добропознатиот ни Кеј, ќе се случува éS Game of SKATE во организација на ExShop и сите заинтересирани. Победникот на Македонскиот éS Game of SKATE турнир оди на финале на éS Game of SKATE во Германија.

Од моја лична страна ова го гледам како малку убава релаксирана скејт забава во која сите можат да учествуваат, малку светло на Македонскиот Скејтбординг, малку морал за младите скејтери...во Скопје се игра СКАТЕ од поодамна, така да не е ништо ново и страшно и мислам дека би пробал и би се пријавил :) За понатамошно инфо и официјален плакат, стеј тјунд.

flip out

Етикети:

10 Comments:

At 1:18 претпладне, Anonymous Анонимен rece...

igram, ako blazo ne prai bigspin flip:))))

 
At 3:01 претпладне, Blogger GABUNKO rece...

NE IGRAM poso ke tepa....MARK JOHNSON!!! :D ....ili PJ LADD
iskreno...vasiot CICO GABUNKO...od KONJARI :D


so ljubov...da!!!...i sve toa!!!

 
At 11:27 претпладне, Blogger flip rece...

Ne se grizi ne praat oni tolku trikov kao sto si mislish :) hahahahah

 
At 5:21 попладне, Anonymous Анонимен rece...

LET'S DO THIS...

 
At 6:46 попладне, Anonymous kliment skate oh rece...

lele sranje ej kamo da mi ozdravit nogava da dojdam vo longeta mi e u kurac do ovoj petok do drugiot bi trebalo da ozdravit ova ne se propustat !!!

 
At 10:18 попладне, Anonymous ILE rece...

ke ozdravis be nema gajle samo ne ja forsiraj...ima vreme

 
At 10:19 попладне, Anonymous ILE rece...

P.S. T :))))

 
At 3:17 попладне, Anonymous Анонимен rece...

a sto se nagradite? za vo germanija se e plateno za pobednikot? (prestoj, hrana, voda, pat)

 
At 7:43 попладне, Blogger flip rece...

Ke ima dopolnitelno info.

 
At 12:50 претпладне, Anonymous bestdjmix rece...

www.bestdjmix.com Best Dj Mix | free download music albums and mixes | Download Full Albums for Free

 

Објави коментар

<< Home